وبلاگ استانیهـا (اخبـار مراکز و شبکـه های استانی صدا و سیمـا) امروز:

آخرین به‌روز رسانی نظرات: جمعه 4 اردیبهشت 1394 (ساعت 23:30) . . . (کامنتهای 58 تا 65 پست 437)
برنامه پخش زنده ورزشی از شبکه های سراسری و استانی سیما
صفحات مهم وبلاگ استانیها
نسخه های وبلاگ استانیها ویژه موبایل
جدول فرستنده‌های دیجیتال

بخشهای مرتبط با "هنر و رسانه" در خبرگزاریها، سایتها و روزنامه ها

روزنامه جام جم
سایت جام‌جم، صفحه سیما
سایت جام‌جم، صفحه موسیقی
سایت "برترین‌ها"، بخش تلویزیون
سایت خـبر آنلاین، بخش تلویزیون
خبرگزاری تسنیم، بخش فرهنگی
سایت کافه سیـنما، بخش تلویزیون
پایگاه نصر نیوز، بخش فرهنگ و هنر
خبرگزاری برنا، بخش رادیو و تلویزیون
خبرگزاری ایمنا، بخش فرهنگ و هنر
خبرگزاری مهر، بخش رادیو و تلویزیون
روزنامه جام‌جم، ضميمه "قاب کوچک"
سایت بانی‌فیلم آنلاین، بخش تلویزیون
پایگاه خبری "سینمای نو"، بخش رادیو
باشگاه خبرنگاران، بخش رادیو تلویزیون
خبرگزاری ایسنا، بخش رادیو و تلویزیون
خبرگزاری فارس، بخش رادیو و تلویزیون
خبرگزاری ایرنا، بخش سینما و تلویزیون
سایت سینما خبر، بخش اخبـار تلویزیون
سایت جام‌جم آنلاین، بخش صدا و سیما
پایگاه خبری "سینمای نو"، بخش تلویزیون
خبرگزاری شبستان، بخش فرهنگ و ادب
سایت خبری آناج، بخش سینما و تلویزیون
همشهری آنلاین، بخش سینما و تلویزیون
سایت قدس آنلاین، بخش تلویزیون و رسانه

وب سايت مراکز استانی صدا و سيما
آرشيو ماهانه
تاريخ ايجاد:  سه شنبه سیزدهم مهر ۱۳۸۹       موضوع: پرسش و پاسخ

در این پست، دومین مجموعه پاسخ به سؤالات و نیز اخبار و اطلاعات رد و بدل شده درباره مراکز و شبکه های استانی صدا و سیما در وبلاگ استانیها جمع آوری شده است.

 

همچنان منتظر نظرات و سؤالهای شما دوستان عزیز هستم.

 

سؤال ۵۵: علت تغییر مکان آرم شبکه طبرستان و انتقال آن از سمت چپ به سمت راست تصویر چیست؟ علت فنی و کارشناسی دارد و یا یک کار سلیقه ای است و یا یک کار بیهوده؟ در ضمن شبکه طبرستان قبل از شبکه تهران و همه شبکه های استانی و ملی آرم متحرک داشت و دو بعدی نبود. چرا الان اینگونه شده و دوباره لوگوی این شبکه دو بعدی است؟

جواب: بخش قابل توجهی از برنامه های شبکه های استانی از شبکه تهران تأمین می شود و این شبکه ها مجبور می شوند هنگام پخش این برنامه ها آرم شبکه تهران را بپوشانند. حالا که شبکه طبرستان محل لوگوی خود را به سمت راست برده به راحتی لوگوی خود را بر روی لوگوی شبکه تهران می اندازد و اینطوری بهتر از زمانی است که لوگو در سمت چپ باشد.
ضمناً همین الان هم لوگوی شبکه طبرستان سه بعدی است و فقط حرکت نور را از آن حذف کرده است که به نظر من همین الان هم بد نیست.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۵۶: شما گفتید که هر شبکه استانی یک روز در ماه به صورت دیجیتال پخش میشه، نوبت پخش شبکه طبرستان چه روزی است؟

جواب: ظاهراً در اوایل پخش دیجیتال شبکه های استانی، این کار نوبتی بوده است. اما مدتی است که به طور نامنظم پخش می شود و برخی از شبکه های استانی در این برنامه نیستند و حدس می زنم علت آن عدم تمایل این شبکه هاست. در مقابل بعضی از شبکه ها هم بیش از یک بار در ماه پخش از فرستنده دیجیتال را در برنامه دارند. به طور مثال من مدتهاست شبکه های سهند و فارس را در بین شبکه های پخش دیجیتال ندیده ام. (البته شبکه سهند در روز ۲۷ شهریور سالروز درگذشت استاد شهریار پخش دیجیتال داشت.) در بین استانهایی که من در ماه مرداد شاهد بوده ام شبکه طبرستان نبوده است. البته روز 23 خرداد ماه شبکه طبرستان پخش دیجیتال داشته است.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۵۷: درباره رادیو دریا اطلاعی دارید؟ این رادیو به غیر از رادیو طبرستان گویا در مازندران پخش می شود.

جواب: متأسفانه طبق معمول اطلاعاتی در این باره در سایتهای صدا و سیما وجود نداره. اما تا جایی که من اطلاع دارم رادیو دریا در دهه پنجاه در چالوس برای مسافران شمال راه اندازی شد و در سواحل دریای خزر قابل دریافت بود. بعد از انقلاب تولید و پخش برنامه های مستقل برای این رادیو متوقف شد و از فرستنده رادیو دریا (موج متوسط فرکانس 1215 کیلوهرتز) همان برنامه های شبکه استانی رادیو مازندران (طبرستان) پخش می شود.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۵۸: با وجود اینکه این همه نرم افزار جدید و پیشرفته گرافیکی به بازار آمده، ولی در بعضی از شبکه ها مثل دو، سه، جام جم، الکوثر، دنا، سهند، زنجان و خراسان رضوی به حدی کیفیت آرم پایین است که در تلویزیون های بزرگ بصورت شطرنجی دیده می شود! هیچ دستی به آرمشان نمی کشند و از شبکه هایی مثل تهران و سبز درس آرم با کیفیت خوب را نمی گیرند.

جواب: متأسفانه بسیاری از کسانی که مخصوصاً در شبکه های استانی هستند، از حداقل ذوق و سلیقه هم برخوردار نیستند! یکی از شبکه های استانی وقتی کلمه "زنده" را زیر لوگوی شبکه می نوشت، دقت نمی کرد تا این کلمه وسط آرم قرار گیرد و این ناهمخوانی خیلی آزار دهنده بود. یک بار که به واحد پخش آن شبکه برای تذکر این مورد زنگ زدم، جواب دادند: حالا اگر وسط نباشد چه اتفاقی می افتد؟!
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۵۹: لطفا درباره لوگوی شبکه نور (قم) توضیح بدید.

جواب: درباره آرم شبکه نور قم، استنباط من این است که اولا مثل لوگوی اکثر شبکه های استانی به شکل عدد "5" به معنی کانال 5 است. از طرفی کلمه "نور" با استفاده از تصویری به شکل حرم نوشته شده است. به نظر من لوگوی شبکه نور، یکی از لوگوهای خوب در بین شبکه های استانی است.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۶۰: به نظر من باید مثل کانالهای کشورهای دیگه مثلا ترکیه و عربستان، همه شبکه ها یک آرم داشته باشند و فقط اسم شبکه را کنار آرم درج کنند. نمیدونم متوجه منظورم شدید؟

جواب: متوجه منظورتان هستم. چون در کشورهای دیگر کلی شبکه خصوصی وجود دارد و بین شبکه ها به معنای واقعی رقابت وجود دارد، اسم و لوگوی شبکه خیلی مهم است و همانطور که گفتید شبکه های دولتی هم شماره کانال را در کنار اسم شبکه می نویسند.
ما که فقط شبکه دولتی داریم، حسابمان جداست! اما در بین شبکه های صدا وسیما یکی از زیباترین لوگوها به نظر من، آرم شبکه چهار سیماست که ترکیبی از "چهار" عدد "۴" در کنار هم است.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۶۱: یه چیز خنده داری در مورد فرستنده دیجیتال خرم آباد بهتون بگم که در روزنامه جام جم استان حدود 2 ماه پیش از قول بهرام نژاد از روابط عمومی مرکز چاپ شد که در حال آماده سازی هستیم حالا که زنگ به روایط عمومی مرکز استان میزنم میگن که اصلا تو برنامه ما نیست!!! در مراکز دیگر هم همینطوری جواب می دهند؟

جواب: معمولاً افرادی که در روابط عمومی هستند اطلاعاتشان موثق نیست و نمی توان به آن اطمینان کرد. بهتر است از مدیران مربوطه سؤال کنید. تقریباً در همه مراکز به همین شکل است. حتی تهران. شما به پاسخهایی که در سایت روابط عمومی صدا و سیما به سؤالات مردم داده می شود دقت کنید. اکثر جوابها قانع کننده نیستند و جوابهایی که از طرف روابط عمومی داده می شود خیلی هایشان بی ربط است!
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۶۲: لطفا در مورد فرکانس های فید بیشتر توضیح بدید. آیا امکان داره بازیهای لیگ برتر فوتبال کشورمان را از طریق فرکانس فید تماشا کرد؟

جواب: فرکانسهای فید (FEED) فرکانسهایی هستند که به صورت موقت فعال هستند و برای انتقال صدا و تصویر زنده رویدادهای مختلف استفاده می شوند. پارسال بعضی از بازیهای فوتبال که در اصفهان، کرمان، همدان و ... انجام می شد از طریق فرکانسهای فید در ماهواره اینتل ست پخش می شد. اما امسال برای پخش بازیهای لیگ برتر در ایران اغلب از خطوط SNG بین تهران و مراکز استفاده می شود و غالباً نیازی به استفاده از فرکانس فید نمی باشد. غیر از بازیهای خانگی تیم صنعت نفت که بعضاً از طریق ماهواره آسیاست 3 اس فرکانس 12398 یا 12698 با سیمبل ریت 2900 پخش می شوند.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۶۳: منظور از رله چیست؟

جواب: پخش برنامه های یک شبکه از طریق یک شبکه دیگر را اصطلاحاً "رله" یا "تقویت" می گویند. به عنوان مثال شبکه های استانی بعد از پایان برنامه هایشان، برنامه های شبکه قرآن یا خبر را "رله" یا "تقویت" می کنند.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۶۴: میشه عکس آرم شبکه مستند را توی وبلاگ بگذارید؟

جواب: متأسفانه جایی این آرم رو پیدا نکردم. شبکه مستند حتی یک سایت اینترنتی هم نداره!
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۶۵: لطفا بین مراکز 34 گانه صدا و سیما (شبکه های استانی و شبکه های محلی) مقایسه ای انجام دهید و از بین این مراکز 5 مرکز برتر را از منظرهای مختلف مشخص نمایید.

جواب: این کار را با مقایسه ساعات پخش شبکه های استانی سیما به زودی انجام خواهم داد.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۶۶: با تماسی که با مدیر روابط عمومی مرکز لرستان داشتم از قول ایشان سیستم رادیو دیجیتال شده است. ولی سیمای این مرکز و گروهی دیگر از مراکز در دستور کار و اولویت دار سازمان می باشد که اگر تجهیزات از خارج خریداری شود در مرکز لرستان در عرض یک ماه نصب می شوند.

جواب: ضمن تشکر از شما، اتفاقا من هم پیگیر مرکز تبریز بودم که گفتند یکی از مراکزی است که در اولویت است و تا پایان امسال قرار است فرستنده دیجیتال ایستگاه پرقدرت شیبلی (تبریز) افتتاح شود. البته اینکه گفته اند سیستم رادیو دیجیتال شده است منظورشان سیستم پخش بوده و ربطی به فرستنده دیجیتال ندارد. چون الان بسیاری از رادیوهای استانی دیجیتال شده اند.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۶۷: در یکی از پست ها گفتید که نخستین فرستنده رادیو تجارت در شهرکرد دایر شده اما در سایت رادیو سازمان http://radio.ir/freq/ بیشتر استان ها رادیو تجارت، آوا و نوا را دارند به جز قم، لرستان و ...

جواب: فرکانسهای نوشته شده در آن صفحه اشتباه است و فرکانسهای رادیو ورزش به اشتباه به اسم این رادیوها نوشته شده است!
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۶۸: به نظر شما چرا شبکه های رادیویی جدید مثل تجارت در دیگر استانهای کشور پخش نمی شود؟ سیاست معاونت استانها است یا 24 ساعته یا سراسری نیستند؟

جواب: شبکه های رادیویی سلامت، تجارت، گفتگو، آوا و نوا سراسری هستند. اما توسعه پوشش آنها در خارج از تهران فعلاً در اولویت صدا و سیما نیست. پوشش برخی از شبکه های فعلی هم در بسیاری از نقاط کشور ناقص است و برای رفع آن اقدامی نمی شود.
البته اخیراً قول توسعه پوشش رادیو سلامت در ده استان کشور داده شد. همچنین فرستنده رادیو تجارت در شهرکرد هم افتتاح شده است. البته بنده اطلاعی ندارم که در شهرکرد هم بعد از اتمام برنامه های رادیو تجارت، برنامه های رادیو آوا و نوا پخش می شود یا خیر. همین طور درباره کیفیت صدای این شبکه در شهرکرد.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۶۹: به نظر شما بهتر نبود با توجه به جنبه های منفی شبکه فارسی 1، شبکه آی فیلم به جای زبان عربی به صورت زبان فارسی در داخل پخش می شد یا شبکه ای مثل آی فیلم در داخل (مخصوص فیلم و سریال) در حد بین المللی راه اندازی می کرند؟

جواب: متأسفانه تعداد شبکه های برون مرزی صدا و سیما از تعداد شبکه های داخلی بیشتر است! الان تعداد شبکه های عربی 24 ساعته صدا و سیما با تعداد شبکه های داخلی 24 ساعته برابر است! (سه شبکه "العالم"، "الکوثر" و "آی فیلم" و شبکه های داخلی یک، سه و قرآن)
هر چند با وضعیتی که شبکه های داخلی دارند همان بهتر که اضافه نشوند!
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۷۰: آیا رادیو تهران روی موج ای ام در شهرستانهای دیگه قابل شنیدن هست یا نه؟

جواب: فرستنده رادیو تهران در موج ای ام (ردیف ۱۳۳۲ کیلو هرتز) یک فرستنده صد کیلو وات است که تا شعاع قابل توجهی در استان تهران قابل دریافت است. مثل بقیه فرستنده های موج ای ام، فرستنده موج ای ام رادیو تهران هم در بعضی اوقات به ویژه شبها، در مناطق خارج از استان تهران هم قابل دریافت است.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۷۱: من در بهبهان بعضی شبها رادیو یزد و حتی رادیو تبریز و ارومیه را میشنوم. برام خیلی عجیبه!

جواب: همین طوره. من ده پانزده سال پیش در تبریز، در زمان شب تقریبا رادیوهای تمام استانها را رصد کرده بودم.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۷۲: آیا در شهر میانه شبکه استانی زنجان از طریق فرستنده های زمینی قابل دریافت است؟

جواب: بله. در ایستگاه رادیویی و تلویزیونی قافلانکوه میانه، یک فرستنده هم برای پخش برنامه های شبکه استانی زنجان برای پوشش غرب استان زنجان گذاشته اند. همین مسأله در مورد شبکه استانی اردبیل در ایستگاه قزل قایای اهر (در آذربایجان شرقی) هم صادق است.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۷۳: در یزد چند شبکه دیجیتال پخش می شود؟

جواب: در حال حاضر تنها در تهران فرستنده دیجیتال در حال بهره برداری است. قرار است در فاز اول بهره برداری از فرستنده های دیجیتال در شهرستانها، هفت شبکه سراسری به اضافه شبکه استانی آن استان به صورت دیجیتال پخش شود. البته یکی از خوانندگان وبلاگ استانیها گفته اند که پخش آزمایشی فرستنده دیجیتال در مناطقی از یزد در حال انجام است.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۷۴: اگر شبکه استانی در یکی از شهرستانها راه بیفته ما که تو تهران هستیم میتوانیم آن شبکه را هر روز ببینیم؟

جواب: در حال حاضر تمام استانهای کشور (غیر از استان جدید التأسیس البرز) دارای شبکه استانی سیما هستند. از بین این شبکه ها، پانزده شبکه از طریق ماهواره اینتل ست و دوازده شبکه هم از طریق ماهواره آسیاست در تمام نقاط کشور قابل دریافت هستند. شبکه های استانی سیمای خراسان شمالی و جنوبی هم فعلاً ماهواره ای نشده اند.
برای اطلاع از لیست شبکه های استانی در ماهواره می توانید به این صفحه از وبلاگ مراجعه کنید:
http://ostaniha.blogfa.com/page/satlist.aspx
فعلا تنها راه تماشای شبکه های استانی ماهواره است. پخش اینترنتی بیشتر شبکه ها که مشکل دارد. فرستنده دیجیتال شهر تهران هم که هر روز فقط یکی از شبکه های استانی را پخش می کند.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۷۵: به نظر من وضعیت بعضی شبکه های استانی خیلی حاد و افتضاحه. هر شبکه ای هر ساعتی بخواهد شروع و هر ساعتی بخواهد تمام میکنه. شبکه اصفهان که رو دست شبکه های تازه تأسیس از نظر برنامه های تامینی بلند شده. خوب یکی نیست بگه اگه برنامه واسه پخش ندارید یا بودجه ندارید، همان حداقل زمان پخش رو انجام بدید. بهتر از اینه که مخاطبتان را از دست بدید، ولی در روز 13 ساعت برنامه پخش کنید! به نظرم همه شبکه های استانی تکرار 24 ساعت بعد شبکه تهران هستند. واقعاً آیا فقط تأسیس شبکه استانی مهمه و بس؟

جواب: متأسفانه همانگونه که اشاره کرده اید، مراکز و شبکه های استانی صدا و سیما وضعیت تأسف باری دارند که همه ناشی از سیاست و برنامه ریزی غلط سازمان صدا و سیماست. ظاهراً تأسیس شبکه های استانی سیما صرفاً برای رفع تکلیف بوده و معاونت استانهای سازمان هیچ برنامه اصولی و قابل دفاع برای این شبکه ها ندارد.
نه تنها هیچ سرمایه گذاری قابل توجهی برای تولید برنامه های استاندارد در شبکه های استانی صورت نمی گیرد، حتی از ارسال یک نسخه از برنامه های تولیدی شبکه تهران به این شبکه ها دریغ می کنند و بینندگان شبکه های استانی مجبورند تا برنامه های تولیدی شبکه تهران را با چندین وصله در گوشه و کنار تصویر و انواع زوم کردنها به خاطر محو زیرنویسهای وحشتناک شبکه تهران تماشا کنند!
در هر صورت امیدواریم به تدریج این مشکلات برطرف شوند.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۷۶: به نظر شما چرا شبکه های اصفهان و فارس این همه برنامه تأمینی پخش میکنند، با این که دو شبکه قدیمی و قوی هستند؟ به نظرم وضعیت شبکه خراسان رضوی خیلی از این دو شبکه بهتره. حداقل در پخش برنامه های تامینی.

جواب: سیاست کلی هر شبکه را مجموعه مدیریت آن شبکه و مدیر کل مرکز تعیین می کنند. در بعضی از شبکه های استانی نظیر شبکه اصفهان بخش عمده برنامه ها تأمینی است و در برخی دیگر (که تعدادشان کمتر است) مدت زمان برنامه های تأمینی کم است، مثل شبکه سهند. همانطور که شما هم نوشته اید، میزان برنامه های تأمینی شبکه اصفهان خیلی زیاد است. این شبکه روزی چهار پنج تا سریال و فیلم پخش می کند. ضمناْ شبکه خراسان رضوی از نظر "کیفیت" ضبط و پخش برنامه های تأمینی هم وضعیت بهتری دارد.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۷۷: چرا کیفیت تصویر دو شبکه اصفهان و فارس پایینه؟ من فکر می کنم ایستگاههایی که این دو شبکه رو از ماهواره میگیرند و برای مردم پخش میکنند دیگه چیزی به تلویزیونهای مردم از نظر تصویر نمیرسه. شما برفک رو به این تصویر با کیفیت پایین اضافه کنین چی میشه!

جواب: در مورد کیفیت تصویر شبکه های استانی حق با شماست. بعضی از شبکه ها کیفیت تصویر خوبی ندارند. در اینتل ست بهترین کیفیت تصویر مال شبکه های آذربایجان غربی، خراسان رضوی و خوزستان است. شبکه هایی مثل اصفهان، بوشهر و تا حدی فارس کیفیت تصویرشان کمی پایین است. بالطبع در ایستگاههایی که تصاویر این شبکه ها را از طریق ماهواره رله می کنند، کیفیت تصویر پایین خواهد بود.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۷۸: از تاریخ قرار گرفتن شبکه های محلی آبادان، مهاباد و کیش بر روی ماهواره و همچنین شروع به کار Iransat خبر دارید؟

جواب: تاریخ پرتاب و آغاز به کار ایرانست فعلاْ اعلام نشده است. ضمناْ صدا و سیما اصلاْ در مورد ماهواره ای شدن تلویزیونهای محلی سه شهر فوق قولی نداده است.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۷۹: چرا صدا و سیما با ماهواره اینتل ست قهر کرده؟!

جواب: بعد از پر شدن ظرفیت ماهواره اینتل ست، صدا و سیما کانالهای جدیدش را در ماهواره آسیاست راه اندازی می کند. حتی احتمال دارد شبکه های خاوران و اترک هم در آسیاست بیایند.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۸۰: من بعید میدونم شبکه های خاوران و اترک از آسیاست پخش شوند. چون الان که صدای رادیوی هر دو استان از اینتل ست پخش میشه و از فرکانس سیمای خراسان رضوی.
فکر کنم برای هیچ کدام از دو استان سیستم آپلینک جداگانه نزنند و هر دو شبکه از همون فرکانس سیمای خراسان رضوی روی ایر خواهند رفت، اون هم از مشهد. چون مدیر کل صدا و سیمای خراسان جنوبی قبل از اینکه سیمای استانی راه بیفته گفته بود از همان شروع به کار شبکه استانی خاوران پخش برنامه های این شبکه بر روی ماهواره آغاز خواهد شد. در حالی که صدای استان از شهر مشهد روی ایر رفته پس قطع به یقین هر دو استان خراسان جنوبی و شمالی از سیستم آپلینک مشهد استفاده خواهند کرد.
ممکنه خراسان شمالی جدا شده و از سمنان به روی ایر بره چون به این استان نزدیکتره تا خراسان جنوبی.
حالا این فرکانس مختص شبکه سمنانه یا نه شبکه کرمان هم از اون پخش میشه؟

جواب: ضمن تشکر از شما دوست عزیز، اول از همه عرض می کنم که فرکانس شبکه سمنان مختص این شبکه بوده و شبکه دیگری در آن نیست.
اما اینکه اشاره کردم که شبکه های خاوران و اترک احتمالاْ از آسیاست پخش خواهند شد، به این دلیل بود که برای مدتی یک شبکه اضافی در فرکانس شبکه کرمان در حال پخش بود که برای دقایقی هم صدای رادیو بیرجند از آن پخش شده است و ظاهرا فرکانس شبکه کرمان در حال حاضر حداقل یک جای خالی دارد.
درباره پخش رادیوهای این دو استان از فرکانس مشهد حق با شماست. اما سیمبل ریت فرکانس مشهد 3610 است و این سیمبل ریت فقط برای یک شبکه تلویزیونی است. اگر یادتان باشد شبکه افلاک هم بعدا به فرکانس اهواز آمد یا شبکه گلستان هم بعدها به فرکانس ساری اضافه شد، اما سیمبل ریت شبکه های اهواز و ساری از قبل 5300 بود و ظرفیت دو شبکه تلویزیونی را داشت.
ضمن اینکه قبل از راه اندازی سیستم آپلینک شهرکرد هم صدای رادیو شهرکرد از طریق فرکانس اصفهان در اینتل ست پخش می شد، اما بعدا شبکه شهرکرد از آسیاست سردرآورد!
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۸۱: آیا شبکه اترک بصورت ماهواره ای دریافت میشه؟

جواب: از بین شبکه های استانی موجود، دو شبکه استانی سیمای "خاوران (خراسان جنوبی)" و "اترک (خراسان شمالی)" از طریق ماهواره قابل دریافت نیستند. البته رادیوهای مراکز خراسان جنوبی و شمالی از طریق فرکانس شبکه خراسان رضوی در ماهواره اینتل ست پخش می شوند. البته پخش اینترنتی شبکه اترک از همان روز اول فراهم شده و در لینکهای سمت چپ وبلاگ استانیها هم موجود است.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۸۲: خواستم بپرسم چرا برروي اينتلست 902 فقط ۲۵ كانال تصويري هست پس كانالهاي راديويي چگونه دريافت مي شوند؟

جواب: برای مشاهده لیست رادیوها باید با زدن کلید مخصوص رادیو بر روی کنترل رسیور به قسمت رادیو بروید. همچنین اگر بر روی هر یک از شبکه های تلویزیونی کلید audio یا LANG کنترل را بزنید، صدای رادیو پخش می شود.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۸۳: لطفا فرکانس جدید شبکه های کرمان، هامون و خلیج فارس را اعلام کنید.

جواب: شبکه های کرمان، هامون (سیستان و بلوچستان، زاهدان) و خلیج فارس (هرمزگان، بندرعباس) از اواخر شهریور ماه ۸۹ به فرکانس 12382 / عمودی / 8600 در ماهواره آسیاست۳اس منتقل شده اند.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۸۴: لطفا فرکانس ماهواره ای شبکه سمنان را بنویسید.

جواب: شبکه سمنان از روز هشتم مهر ماه ۸۹ از طریق فرکانس 12682 / عمودی / 3100 در ماهواره آسیاست۳اس قابل دریافت است.
---------------------------------------------------------------------------
سؤال ۸۵: کدام شبکه های استانی از طریق ماهواره قابل دریافت هستند؟

جواب: پانزده شبکه استانی از طریق ماهواره اینتل ست و دوازده شبکه استانی از طریق ماهواره آسیاست پخش می شوند. شبکه تهران هم علاوه بر این دو ماهواره به همراه شبکه های سراسری از طریق ماهواره عربست هم قابل دریافت است. برای مشاهده اطلاعات لیست شبکه های استانی در ماهواره به صفحه مراجعه کنید.
---------------------------------------------------------------------------


   نويسنده: سلطانی        [ ]              
.: آخرین مطالب ارسال شده :.
 437. پخش ماهواره‌ای شبکه مهاباد پیگیری می‌شود
 436. تولید و پخش دو برنامه ادبی ترکی و کردی
 435. زمان پخش اخبار و برنامه‌های ورزشی از رادیو
 434. پخش رادیو انگلیسی روی موج اف‌ام در تهران
 433. راه‌اندازی بخش "زیارت" در دل شبکه "خراسان رضوی"
 432. تعطیلی شبکه‌های صدا و سیما ادامه دارد
 431. ادغام رادیو نوا در رادیو قرآن
 430. رادیو کتاب و رادیو گلچین تعطیل شدند
 429. احتمال کاهش ساعت پخش شبکه‌های استانی
 428. شبکه جدید "تهران" راه‌اندازی می‌شود
 427. خداحافظی با شبکه تماشا، در جشن تولد دو سالگی!
 426. دسترسی آسان به آرشیو برنامه‌های شبکه‌های سراسری
 425. آغاز پخش سراسری شبکه نسیم از سوم دی
 424. تغییرات احتمالی در ترکیب شبکه‌های دیجیتال
 423. ارتباط مستقیم مدیر رادیو تهران با شنوندگان
 422. فرستنده‌های رادیو استانی در جنوب فارس هم‌فرکانس شدند
 421. پخش سه رادیوی جدید در اصفهان آغاز شد
 420. معرفی برنامه‌های بلوچی و سیستانی مرکز سیستان و بلوچستان
 419. دکتر سرافراز جانشین مهندس ضرغامی شد
 418. فرکانس شبکه‌های رادیویی در اهواز، آبادان و دزفول