وبلاگ استانیهـا (اخبـار مراکز و شبکـه های استانی صدا و سیمـا) امروز:

آخرین خبر: با تعطیلی رادیو فصلی، مدت زمان پخش رادیو صبا به شانزده ساعت در روز افزایش یافت
برنامه پخش زنده ورزشی از شبکه های سراسری و استانی سیما
صفحات مهم وبلاگ استانیها
نسخه های وبلاگ استانیها ویژه موبایل
جدول فرستنده‌های دیجیتال

بخشهای مرتبط با "هنر و رسانه" در خبرگزاریها، سایتها و روزنامه ها
وب سايت مراکز استانی صدا و سيما
آرشيو ماهانه
تاريخ ايجاد:  جمعه بیست و هشتم خرداد 1389       موضوع: برنامه های شبکه های استانی

با توجه به اختلاف افق موجود بین مناطق مختلف کشور، از زمانهای قدیم یکی از مهمترین کاربردهای رادیو و تلویزیونهای محلی در ایران پخش اذان به وقت محلی بوده است.

معمولاً رادیوهای محلی از همان زمانهای قدیم، اذان را در هر سه وقت صبح، ظهر و عصر پخش می کرده اند. اما هنوز هم اغلب شبکه های استانی سیما تنها اذان مغرب و یا ظهر و مغرب را پخش می کنند. شبکه های استانی سیما را از نظر پخش اذان می توان به سه گروه تقسیم بندی کرد:

الف) شبکه هایی که در هر سه وقت شرعی اذان پخش می کنند: در حال حاضر (خرداد ماه 1389) از بین شبکه های استانی سیما، سه شبکه استانی خراسان رضوی (مشهد)، اصفهان و فارس (شیراز) تنها شبکه هایی هستند که اذان را در هر سه وقت شرعی صبح، ظهر و مغرب پخش می کنند. (البته متأسفانه آمار شبکه نور (قم) را ندارم. امیدوارم دوستان مطلع در این باره اطلاعات بدهند.)

ب) شبکه هایی که در دو وقت شرعی ظهر و مغرب اذان پخش می کنند: غیر از سه شبکه خراسان رضوی (مشهد)، اصفهان و فارس (شیراز)، دو شبکه سهند (آذربایجان شرقی، تبریز) و خوزستان (اهواز) شبکه هایی هستند که اولی قبل از وقت اذان ظهر و دومی از زمان اذان ظهر به پخش برنامه می پردازند و بنا بر این در هر دو وقت ظهر و مغرب، اذان را به وقت محلی پخش می کنند.
اما غیر از این دو شبکه، چند شبکه هم که در هنگام اذان ظهر برنامه ندارند، با پخش یک ویژه برنامه، اذان ظهر را به وقت محلی از طریق فرستنده های خود پخش می کنند که از جمله آنها می توان این شبکه ها را نام برد: باران (گیلان، رشت)، افلاک (لرستان، خرم آباد)، سبلان (اردبیل)، کرمان، آفتاب (مرکزی، اراک) و جهان بین (چهار محال و بختیاری، شهرکرد).
نکته جالب توجه اینکه سیمای مرکز آبادان علی رغم اینکه دارای شبکه استانی مستقلی نبوده و روزانه چند ساعت برنامه بر روی فرستنده های شبکه استانی خوزستان (اهواز) در منطقه آبادان و خرمشهر می کند، روزانه در دو وقت ظهر و مغرب اذان را به افق آبادان و خرمشهر پخش می کند.
دوباره تأکید می کنم از آمار برخی شبکه ها بی خبرم و امیدوارم علاقمندان وبلاگ استانیها حتما در این زمینه کمک و اطلاع رسانی کنند.

ج) شبکه هایی که تنها اذان مغرب پخش می کنند: تعداد زیادی از شبکه های استانی سیما با توجه به اینکه زمان شروع برنامه هایشان بعد از ظهر است، تنها اذان مغرب را پخش می کنند. از جمله این شبکه ها می توان به شبکه های آذربایجان غربی (ارومیه)، زاگرس (کرمانشاه)، ایلام، کردستان (سنندج)، دنا (کهگیلویه و بویر احمد، یاسوج)، بوشهر، طبرستان (مازندران، ساری)، گلستان (گرگان)، سینا (همدان) و شبکه اشراق (زنجان) اشاره کرد.

یک نکته جالب در بحث پخش اذان در شبکه های استانی سیما، پخش اذان از شبکه استانی کردستان است. تا قبل از سال 1388، این شبکه با توجه به عدم مجوز پخش اذان به شیوه اهل سنت، حتی اذان مغرب را هم پخش نمی کرد. حتی در ماه رمضان هم در خلال پخش ویژه برنامه افطار و بعد از پخش دعای معروف «ربنا»، وقت اذان مغرب تنها به وسیله زیرنویس و به وسیله مجری ویژه برنامه اعلام می گردید! اما در پی کسب مجوز از سوی مقام رهبری، در حال حاضر اذان مغرب از شبکه استانی کردستان هر روز دو بار (با دو شیوه اهل سنت و شیعه) پخش می شود.


برچسب‌ها: اذان, اهل سنت, کردستان

   نويسنده: سلطانی        [ ]              
.: آخرین مطالب ارسال شده :.
 432. تعطیلی شبکه‌های صدا و سیما ادامه دارد
 431. ادغام رادیو نوا در رادیو قرآن
 430. رادیو کتاب و رادیو گلچین تعطیل شدند
 429. احتمال کاهش ساعت پخش شبکه‌های استانی
 428. شبکه جدید "تهران" راه‌اندازی می‌شود
 427. خداحافظی با شبکه تماشا، در جشن تولد دو سالگی!
 426. دسترسی آسان به آرشیو برنامه‌های شبکه‌های سراسری
 425. آغاز پخش سراسری شبکه نسیم از سوم دی
 424. تغییرات احتمالی در ترکیب شبکه‌های دیجیتال
 423. ارتباط مستقیم مدیر رادیو تهران با شنوندگان
 422. فرستنده‌های رادیو استانی در جنوب فارس هم‌فرکانس شدند
 421. پخش سه رادیوی جدید در اصفهان آغاز شد
 420. معرفی برنامه‌های بلوچی و سیستانی مرکز سیستان و بلوچستان
 419. دکتر سرافراز جانشین مهندس ضرغامی شد
 418. فرکانس شبکه‌های رادیویی در اهواز، آبادان و دزفول
 417. شبی که تلویزیون به نظرسنجی درباره خود تن نداد!
 416. شبکه دوم فارس راه‌اندازی می‌شود
 415. راه‌اندازی هشت فرستنده پرقدرت اف ام در زنجان
 414. اعتبار چهار میلیارد تومانی شهرداری مشهد برای راه‌اندازی شبکه زیارت
 413. پنج سریال طنز جدید در راه تلویزیون